Sporcu ayağı nasıl tedavi edilir

Sporcunun ayağının nedeni nedir? Sporcunun ayağı veya tinea pedis, her yıl dünyadaki 56 milyondan fazla veya 10 kişiden birinin etkilediği bir mantar enfeksiyonudur. İnsanların% 75 kadarı rahatsız edici semptomlarını yaşamlarının bir noktasında yaşayacaktır. Sporcunun ayağına genellikle ayak parmakları arasında oluşan parazitik mantarlar neden olur.

İnsan vücudunda bakteri ve mantarları içeren çeşitli mikroorganizmalar bulunur. Bazıları vücudumuz için yararlıdır, ancak bir kısmı hızla çoğalabilen ve bir enfeksiyona neden olabilen saprotrofik mikroorganizmaların çoğalmasına neden olur. Sporcunun ayağı dermatofitoz da denilen bir deri mantar enfeksiyonu. Bu mantar enfeksiyonu türü bulaşıcıdır ve bir kişiden diğerine kolayca yayılabilir.

Sen nasıl geçtiğini merak ediyor musun?
Gerçek şu ki, bu enfeksiyon yerden, duşlardan, bronzlaşma yataklarından, soyunma odalarından, saunalardan ve yüzme havuzlarından alınabilir. Sporcunun ayağına neden olan organizmalar uzun süre devam edebilir. Ayrıca köpekler, kediler, kuşlar, kemirgenler, atlar ve sığırlarla ilişkilendirilebilir. Sporcunun ayağı ayak ve ayak tırnaklarının tabanına yayılabilir.

Bu mantar enfeksiyonları zamanla ortaya çıkmazsa, vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabileceğini biliyor muydunuz? Vücudunuzun diz, kasık, dirsek ve koltuk altları ve bazı durumlarda yüz bile dahil olmak üzere diğer bölümleri.

Sporcunun ayağına neden olan ayak mantarını neyin teşvik ettiğini ve hızlandırdığını biliyor musunuz?
Bu mantar türü ayakkabı gibi nemli, nemli ve karanlık yerlerde büyür; özellikle nefes almayan ayakkabılar. Naylon veya polyester çoraplar ayaklarınızın nefes almasına izin vermez ve ayrıca nemi hapseder. Sonuç olarak, enfeksiyon kirli tabakalar veya giysilerle yayılabilir.

Sporcunun ayağının belirtileri nelerdir?
Belirtiler kuru cilt, kaşıntı, pullanma, enfeksiyon ve enfekte bölgelerdeki kabarcıklardır.
Kabarcıklar sıklıkla cildin çatlamasına yol açar. Veziküller kırıldığında, ağrıya ve şişmeye neden olan küçük sert doku bölgeleri keşfedilir.

Enfeksiyon yayıldıkça, kaşıntı, yanma ve yanma hissi artabilir. Bu semptomları hiç yaşadınız mı? Eğer evet ise, o zaman endişelenmeniz gerekir ve zaman içinde onları tedavi etmek çok önemlidir.

Ne yazık ki, birçok insan sporcuları ciddiye almaz ve kendi başlarına gideceklerini düşünür. Gerçek şu ki sporcunun ayağı zaman içinde kalkmazsa, mantar ayak tırnaklarına ve hatta bir spor kaşıntıya neden olabilir. Aynı zamanda kadın ve erkek arasında ayrım yapmaz. Mantar ne kadar yayılırsa, o kadar rahatsız edici ve utanç verici hale gelir, bu da kendine güven eksikliğine neden olabilir.

Aşağıda, sporcunun ayağını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilecek bazı kanıtlanmış yöntemler bulunmaktadır.

1. *** Vitaminler ve mineraller … Sporcunun ayağı güçlü bir mantar olduğundan, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekir. Bunu başarmak için sentetik olmayan çoklu vitamin ve mineraller almanız gerekir. Mineraller, vitaminlerden günün farklı bir saatinde alınmalıdır.

2. Hijyen … Her gün duş aldığınız mikropları öldürün. Çamaşır suyu iyi çalışıyor. Halka açık bir yerde duş alıyorsanız, daima terlik veya terlik kullanın. Ayakkabılarını asla paylaşma ve hiç kimseyi giymemelisin. Ayakkabılarını giymeden önce organik bir dezenfektan kullanmalısın.

3. *** Çoraplar … Emici olduklarından sadece pamuk veya yünlü çoraplar giyin. Ayaklarınız terlerse, çoraplarınızı günde iki kez değiştirmelisiniz. Asla çorapsız ayakkabı giymeyin çünkü mantar koyu renkli ayakkabıların içinde büyümeye devam eder.

4. Ayakkabılar … Daima ayakkabı ya da nefes alabilen sandaletler giyin çünkü ayaklarınız için doğru havalandırmayı sağlarlar.

5. *** Dokunma … Enfeksiyonu çizip başka bir yere dokunursanız, enfeksiyonu vücudun diğer bölümlerine aktarmak mümkündür.

Sporcunun ayağından kurtulmak için reçetesiz veya reçeteli ilaçlar alan binlerce insandan biri misiniz? Öyleyse, ondan tamamen kurtulabilirsin veya geri gelmeye devam edebilirsin. Bu ilaçların birçoğu, rahatsız edici kısa süreli ve hatta uzun süreli yan etkilere neden olabilecek sert kimyasallar içermektedir.

Not … İlaç firmaları sizi tamamen iyileştirecek ürünler satmak için bu işte değillerdir. Geri dönüp daha fazlasını almanı istiyorlar; Bunun için milyarlarca yaptıklarını. Yan etkiler, işin sadece bir kısmıdır, çünkü çoğu yan etkinin de bunu "iyileştirecek" bir ilacı vardır. Tamamen iyileşmek için sadece belirtileri maskelemek değil, sorunun kökenine ulaşmak gerekir.

Sorunun köküne inen ve herhangi bir yan etki olmadan en kısa zamanda sporcunun ayağından kurtulan bir çare mi arıyorsunuz? İyi haberler var çünkü sporcunun ayağını yan etki olmadan bir haftadan daha az bir sürede kalıcı olarak iyileştirebilecek doğal bir formül var. Bu doğal formülün sporcunun ayağını 60 binden fazla insanda tamamen iyileştirdiği gösterilmiştir; erkekler hem de kadınlar.