Diyabetik çorap – Diyabetik hastalar için ayak bakımı

Bir diyabet hastasının ayaklarını yaralanma ve enfeksiyondan korumak çok önemlidir. Duygu kaybı, dolaşımın azalması ve gecikmiş yara iyileşmesi diyabetin neden olabileceği olası komplikasyonlardır. Bir diyabet hastası için özel olarak tasarlanmış bir çorata yatırım yapmak, bir diyabet hastasının bu komplikasyonlara karşı korunmasının ilk adımı olabilir. Bu tür çoraplar gün boyu ayağın derisiyle doğrudan temasını sürdürmüştür ve bu nedenle komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Başlangıçta, diyabetik bir hasta tarafından çorap kullanımının, ayağı koruyarak olası zararlı etkilerin önlenmesine yardımcı olacağına inanılıyordu. Bununla birlikte, son tıbbi araştırmalar, eğer çorap uygun şekilde tasarlanmamışsa, diyabetik hastalar için negatif sonuçlara neden olabileceğini göstermiştir.

Şekle yapışan elastik çoraplar ayak bileği boyunca veya ayakkabı içindeki kırışıklıklar boyunca kaymaz. Aynı zamanda, hafif bir sıkıştırmaya sahip bir stok dolaşımını artırabilir ve şişliği azaltabilir. Bir çorap herkesin yürüme dolaşımını sınırlayabilir neredeyse düşünülemez. Ancak, çorap doğru tasarlanmamışsa ve çok sıkıysa bu mümkündür.

Ayakta düzgün kan dolaşımı sağlamak için, çorap sıkıca oturmalıdır, ancak aynı zamanda çok da sıkı olmamalıdır. Üst kısmında elastik bir sırt bulunan yanlış tasarlanmış çoraplar, hastanın bacağının derisinde ödem ile sıkça görülen “kırmızı çizgiye” neden olur. Özellikle bir diyabetik için yapılan çoraplar, bu tür cilt tahrişini önlemek için üst kısmında minimum elastik olan bir üste sahip olmalıdır.

Diyabetik hastalara pamuklu çorap önerisi de yanlıştır. Duraspun akrilik gibi daha yeni sentetik elyaflara kıyasla, pamuk elyafları şekillerini kaybeder ve ayakkabı içinde kuruması daha uzun sürer. Pamuk lifi çoraplar da pürüzlüdür ve daha fazla yıkama çevrimi ile aşındırıcı hale gelir.

Bu nedenle, bir çorabın diyabetik ayak için koruyucu ya da tedavi edici olması için:

1. Yumuşak kalmak ve bir yastık sağlamak için Duraspun akrilik veya Coolmax polyester gibi nemi emen sentetik lifler içerir. Diyabetli hastalarda saf pamuk lifi çoraplarından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

2. Çorabın ayakkabının içine kaymasını ve ayak bileğinde kalmasını engellemek için yeterli esnekliğe sahip, sıkı ve sıkı bir şekilde oturun (sıkı değil).

3. Cildin tahrişine neden olabileceğinden zararlı boyalar veya katkı maddeleri kullanmayın.

İyi ayarlanmış ayakkabılar giymek, diyabet hastasının ayağını korumak için çok şey yapar.

Diyabetik için ayakları uzun süre formda tutmak bilgi ve dikkat gerektirir. Ayaklarını koruyamayanlar için fiyat çok ağır. Her yıl, diyabetli binlerce insanın amputasyonu var. Bununla birlikte, bu amputasyonların çoğu, tedavi edilmemiş ve ülserlere dönüşmesine izin verilen küçük yaralanmaların sonucudur. Bu, bu amputasyonların çoğunun önlenebileceği anlamına gelir.